Як проходить легалізація азартних ігор в Україні

Детальніше
Кількість виданих ліцензій:
40
Сума надходжень до бюджету:
1700 млн
грн

До біса біткоїн! Що потрібно знати про Cardano і чому ви досі неправильно грали на ринку криптовалют

21 листопада 2021, 07:27

У період зі свого виходу на ринок у березні 2017-го вартість криптовалюти Cardano піднімалася від $0,02 до майже трьох доларів. Зараз весь крипторинок переживає падіння, і це чудова нагода придивитися до перспективних лайткоїнів, зокрема Cardano.

На початку минулого року одну монету біткоїн можна було купити за $5,5 тис., а вже 10 листопада 2021 року курс BTC досяг абсолютного максимуму у своїй історії — $68 622.

Так, комусь вдалося дуже добре заробити на зростанні вартості цього активу.

Відео дня

Але якщо ви думаєте, що жодна монета більше не зможе повторити успіх біткоїна — деякі криптоексперти та фінансові аналітики мають для вас погані (або добрі) новини.

Розповідаємо, в чому суть проєкту Cardano, і чому вам варто придивитися до цього цифрового активу, поки не пізно.

Дисклеймер: думки в матеріалі наведені виключно з інформаційною метою, і вони не є фінансовими чи інвестиційними порадами. Вкладення у криптоактиви чи торгівля ними пов'язані з фінансовими ризиками.

Що таке Cardano?

Cardano
Фото: Cardano

Майже чотири роки тому НВ писав про математику та підприємця Чарльза Госкінсона, який разом із вченим Джеремі Вудом заснував блокчейн-інфраструктуру IOHK. Ключовий продукт IOHK — блокчейн Cardano, на основі якого функціонує криптовалюта ADA.

Свою назву Cardano отримав на честь італійського математика й інженера Джероламо Кардано, а монету ADA назвали на честь дочки лорда Байрона Ади Лавлейс, яка є творцем однієї з перших обчислювальних машин у світі.

До речі, всередині блокчейну Cardano використовується ще один номінал цієї криптовалюти — lovelace. Одна монета ADA еквівалентна одному мільйону lovelace. Але про це дещо пізніше.

Амбітним у цього проєкту вийшла не тільки назва: як Госкінскон, так і Вуд були розробниками блокчейну Ethereum, криптовалюта якого сьогодні посідає друге місце за капіталізацією на ринку після біткоїна.

Як ви вже могли здогадатися, в основі блокчейну Cardano лежить Ethereum, заснований на цифровому коді Haskell, який використовують для захисту банківських і військових мереж.

Автори проєкту відразу ж заявили, що їхня мережа зможе обійти біткоїн, постійно масштабуватись і бути максимально ефективною для користувачів, обробляючи величезну кількість транзакцій за секунду та захищаючи дані користувачів на недосяжному для інших криптовалют рівні.

Частково так і сталося: зайшовши на ринок у середині осені 2017-го, за лічені дні капіталізація цієї криптовалюти досягла сотень мільйонів доларів, а вже у січні 2018-го року курс ADA досяг піку в $1,32.

Як це часто буває з молодими криптовалютами, після першого різкого стрибка їхня вартість швидко знижується і дуже повільно відновлюється. Так і сталося з ADA: наступного разу вартість цієї монети піднялася вище за один долар лише в січні 2021-го.

Щоправда, за цей час розробники з IOHK встигли знайти застосування своєму блокчейну у різних організаціях по всьому світу, а також значно вдосконалити екосистему Cardano.

«Краще від біткоїна та Ethereum»

CC
Фото: CC

Розробники Cardano говорили, що на відміну від біткоїну, Ethereum та інших криптовалют, мета ADA — «змінити світ, а не зробити багатими одноденних торговців». Засновники Cardano також заявляли, що біткоїн — це криптовалюта першого покоління, Ethereum — другого, а ADA — третього, яка нібито поєднує найкращі якості створених раніше монет.

Хай там як, в основі Cardano лежить протокол Proof-of-Stake Ouroboros, який передбачає ухвалення рішення про розвиток блокчейну самими учасниками мережі. Зробити це можна за допомогою фірмового «холодного» гаманця Cardano — Daedalus.

Щоправда, для можливості участі у голосуванні на вашому рахунку має бути щонайменше 300 монет ADA. Та й для встановлення гаманця Daedalus вам треба завантажити весь блокчейн Cardano і мати досить потужне залізо.

Творці Cardano також заявляють, що їхній протокол Ouroboros схожий на новий протокол Ethereum Casper, але, водночас, є єдиним алгоритмом консенсусу, безпеку якого можна довести математично.

На відміну від Ethereum, у мережі Cardano існує обмежена кількість монет ADA, яку поступово випустять розробники. Станом на сьогодні на ринку вже є 33,31 млрд ADA, а всього цих монет може бути не більше ніж 45 млрд. У цьому сенсі Cardano схожий на біткоїн, хоча цю криптовалюту неможливо майнити, а реально лише отримати відсотки від уже існуючих ADA на вашому гаманці.

Нещодавно у мережі Cardano відбулося кілька масштабних оновлень. По-перше, гаманець Daedalus перейшов від так званої доби Байрона до епохи Шеллі.

«Епоха Шеллі включає в себе найважливіші перші кроки на шляху Cardano до оптимізації децентралізації, і, як і будь-які перші кроки, вони будуть поступовими, але значними. В епоху Байрона мережа була федеративною, але з розвитком епохи Шеллі все більше і більше вузлів переходитимуть у відання спільноти Cardano. Як тільки більшість вузлів керуватиметься учасниками мережі — Cardano стане децентралізованішим і зрештою отримає більшу безпеку та надійність», — зазначено в дорожній карті Cardano.

Наступні епохи Cardano — Гоген, Басе та Вольтер. Схоже, відповідальний за неймінг у Cardano по-справжньому любить класику.

Перший крок з переходу до епохи Гогена було зроблено у вересні 2021-го: масштабне оновлення Alonzo дозволило розгортати смарт-контракти Plutus в основній мережі Cardano. Функціонування смарт-контрактів Cardano дасть величезну перевагу цій мережі перед біткоїном і дасть можливість нав'язати конкуренцію Ethereum.

Проте повноцінне впровадження смарт-контрактів планується лише в наступну епоху Гогена.

2021 рік: підсумки для Cardano

cardano.org
Фото: cardano.org

Починаючи поточний рік з курсу всього 20 центів, дуже швидко вартість ADA закріпилася вище одного долара, і досягла абсолютного максимуму в $2,96 третього вересня. Після цього курс ADA знову почав знижуватися і станом на 20:00 п'ятниці 19 листопада монету торгують по $1,86. Цей мінімум монети збігся із загальним просіданням крипторинку після масштабного оновлення біткоїна.

Але деякі експерти зазначають, що ефективність і захищеність блокчейну Cardano можуть дозволити цій криптовалюті повторити успіх BTC.

«Cardano може безпечно зберігати інформацію для багатьох цілей. Наприклад, у сфері охорони здоров'я він може відстежувати походження фармацевтичних продуктів, що ускладнює потрапляння підроблених ліків у вашу аптечку. Або його можна використовувати у сільському господарстві для відстеження походження та якості продуктів», — пише оглядач фондового ринку The Motley Fool Адрія Чиміно.

За її словами, у галузі фінансів Cardano планує стати «децентралізованою системою, що надає банківське обслуговування людям у всьому світі».

Серед основних переваг Cardano Чиміно відзначає швидкість транзакцій до 250 за секунду, в порівнянні з біткоїном, який на цьому етапі може обробляти до 30 транзакцій.

Крім того, експертка The Motley Fool виділяє й екологічну безпеку Cardano. Один із головних аргументів проти використання криптовалют — величезна кількість електроенергії, яка використовується для їх видобування та оброблення транзакцій. Функціонування Cardano поки що потребує набагато менше електроенергії, ніж підтримка роботи біткоїна або Ethereum.

«Cardano може стати всім, чим є біткоїн, і навіть краще. Сьогодні Cardano коштує близько $1,8. Ідея ціни $60 тис. може здатися далекою від відправної точки. Але біткоїн довів, що такий шлях можливий. Це не означає, що Cardano досягне $60 тис, але може значно зрости в порівнянні з сьогоднішнім рівнем. І з огляду на всі переваги, які пропонує Cardano, ця молода криптовалюта може мати гарний шанс піти стопами біткоїна», — резюмує Чиміно.

Показати ще новини
Радіо НВ
X